Jak wybielić zęby z aparatem ortodontycznym? 5 wskazówek

Jak wybielić zęby z aparatem?

Jak wybielić zęby z aparatem ortodontycznym? 5 wskazówek

Wybielanie zębów z aparatem budzi wiele wątpliwości. Nie wszystkie dostępne metody są zalecane podczas prostowania zgryzu. Sprawdź, jak wybielać zęby z aparatem ortodontycznym!

Spis treści:

Wybielanie zębów a aparat ortodontyczny – jak do tego podejść?

Istnieją różne opinie na temat wybielania zębów w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego. Masz wątpliwości, jak pogodzić chęć posiadania śnieżnobiałego uśmiechu z długotrwałym noszeniem aparatu ortodontycznego? Oto najważniejsze wskazówki skupiające się na tym, jak wybielić zęby z aparatem.

1. Zaplanuj wybielenie z wyprzedzeniem

Aby uzyskać najlepszy rezultat, dobrze jest poczekać z wybielaniem zębów do zdjęcia aparatu ortodontycznego lub zadbać o tę kwestię przed jego założeniem. Wówczas łatwiej będzie osiągnąć równomierny kolor szkliwa.

Gdy zdecydujemy się na wybielanie, mając założony aparat, po jego zdjęciu mogą być widoczne plamy w miejscach, w których przyklejone były zamki, gdzie wniknięcie preparatu wybielającego nie było możliwe. Dodatkowo jeżeli podczas prostowania zębów, stosowaliśmy środki do wybielania o właściwościach ściernych, możemy spodziewać się pewnej różnicy w fakturze szkliwa.

Poza tym pamiętajmy, że aparat często zakładany jest na kilka lat. Zadbanie o satysfakcjonujący kolor zębów jeszcze przed założeniem aparatu może nam dodać pewności siebie podczas leczenia ortodontycznego. Wtedy do wyboru mamy cały szereg produktów do wybielania zębów. Jeśli jednak zdecydujemy się na wybielanie po wyprostowaniu zębów, należy odczekać przynajmniej jeden miesiąc od zdjęcia aparatu ortodontycznego.

2. Zadbaj o staranną higienę jamy ustnej

Istnieją bezpieczne metody dbania o estetyczny kolor zębów w trakcie noszenia aparatu stałego. Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw akcesoriów higienicznych. Najlepiej zapytać swojego ortodontę o wybór szczoteczki ortodontycznej i międzyzębowej, a także nici i płynu do płukania jamy ustnej. Wskazane jest mycie zębów po każdym posiłku. W ten sposób nie tylko zapewnimy sobie zdrowie jamy ustnej, ale też naturalną biel zębów. Jeżeli mimo to odcień zębów nas nie zadowala, warto zdecydować się na profesjonalną higienizację jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym. Po takim zabiegu zęby będą wydawać się jaśniejsze.

Jak wybielić zęby z aparatem ortodontycznym?

3. Zwracaj uwagę na wrażliwość swoich zębów

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego może występować wrażliwość zębów, która objawia się reakcją bólową na zimno, smak kwaśny i słodki czy dotyk. Należy więc uważać na produkty, które mogą potęgować to odczucie lub osłabiać szkliwo czy dziąsła. Do codziennego szczotkowania zębów dobrze jest wybrać pastę, która chroni przed nadwrażliwością, a jednośnie pomaga utrzymać biel zębów. Powinna to być pasta do zębów, która zawiera dużo fluoru i nie ma właściwości ściernych.

4. Paski i żele wybielające a aparat na zęby

Paski wybielające z reguły nie są najlepszym sposobem na wybielenie zębów z aparatem ortodontycznym. Zamki aparatu przyklejone do zębów będą utrudniać nakładanie pasków i nie pozwolą na ich właściwe przyleganie, a więc nie będzie możliwe skuteczne wybielanie zębów. Wyjątkiem będą aparaty ortodontyczne lingwalne, czyli zakładane od strony językowej zębów, które pozwalają na prawidłowe przyklejenie pasków. Jeżeli bardzo zależy nam na wybielaniu zębów, w trakcie korygowania zgryzu lepiej sprawdzi się żel wybielający zęby, ale prawdopodobnie efekt wybielenia trzeba będzie powtórzyć po zdjęciu aparatu.

5. Bądź w kontakcie ze swoim lekarzem

Kiedy nie chcemy czekać z wybielaniem zębów domowymi sposobami do zdjęcia aparatu, powinniśmy mieć na uwadze, że wybór środka wybielającego należy konsultować z ortodontą lub stomatologiem.

Wybielanie zębów a aparat ortodontyczny

Jeśli zastanawiałeś się, jak wybielić zęby z aparatem ortodontycznym, to wierzymy, że po lekturze naszego wpisu znasz już odpowiedzi na nurtujące Cię w tym temacie pytania. Pamiętaj, żeby zdecydować się na wybielanie zębów z aparatem dopiero po wcześniejszej konsultacji ze swoim lekarzem.

Share this post