Wybielanie protez zębowych – czy to możliwe?

wybielanie protez zębowych

Wybielanie protez zębowych – czy to możliwe?

Każdy z nas marzy o pięknym, olśniewającym i śnieżno białym uśmiechu. Dotyczy to również posiadaczy protez, którzy mimo sztucznego uzębienia chcieliby móc cieszyć się pięknymi zębami. Jak wygląda sprawa wybielania protez zębowych? Czy jest to możliwe, czy niestety posiadacze takich zębów są skazani na swój naturalny odcień płytki zębowej?

Wybielanie protezy

Jeżeli jesteś posiadaczem protezy zębowej, z pewnością wiesz, jak ważną rolę odgrywa zachowanie jej w jak najwyższej czystości. Higiena jamy ustnej i protezy jest podstawą dla ładnego uśmiechu, jednak nie zawsze jest ona wystarczająca, żeby zapewnić nam oczekiwane przez nas rezultaty. Co więc zrobić w przypadku, gdy odcień bieli naszej protezy jest dla nas niezadowalający? Czy możliwe jest wybielenie protezy, tak jak wybiela się nasze prawdziwe zęby lub przy użyciu domowych sposobów takich jak wybielanie protezy sodą lub tabletkami wybielającymi?

Niestety protezy zębowe nie są naszymi zębami, ale są wykonane z tworzywa sztucznego. Materiał, z którego wykonywane są protezy, nie ulega zmianom koloru na tej samej zasadzie, co szkliwo zębów, przez co też nie ma metod na ich wybielenie – ani samodzielnie w domu, ani w gabinecie lekarza dentysty. Pamiętaj więc o tym dobierając kolor częściowej protezy do swoich zębów – jeżeli w późniejszym czasie zdecydujesz się na wybielenie zębów, kolor protezy będzie się odróżniał, a jedyną opcją na jego rozjaśnienie jest… zakup nowej protezy. Lepiej więc przeprowadzić wybielanie zębów w domu, zanim wybierzesz się na dobór koloru swojej protezy!

wybielanie protez

Proteza zębowa – wybielanie czy zapobieganie?

Skoro nie możemy protezy wybielić, oznacza to, że musimy o nią naprawdę bardzo dobrze dbać. Co jednak w przypadku, gdy zaatakuje nas kamień nazębny lub inne przebarwienia? Brak możliwości wybielenia nie oznacza, że nie możemy pozbyć się tego typu dolegliwości!

W przypadku, gdy zwykłe, codzienne mycie nie pomaga i na protezie zaczyna pojawiać się kamień, warto korzystać z profesjonalnej pomocy. Możesz udać się do gabinetu stomatologicznego oferującego usługę czyszczenia protez przy użyciu specjalnej myjki. W tak łatwy i szybki sposób rozwiążesz swój problem.

Co może czyszczenie protez zębowych?

Mimo że nie ą to nasze prawdziwe zęby, odpowiednia ich pielęgnacja może zapewnić nam nie tylko piękny uśmiech, ale też zapobiec wielu nieprzyjemnym sytuacjom. Regularne, dokładne czyszczenie protezy zapewnia:

  • zniszczenie bakterii i grzybów powodujących przykry zapach,
  • uniknięcie wystąpienia chorób dziąseł,
  • zachowanie estetycznego wyglądu,
  • wydłużenie trwałość uzupełnień protetycznych,
  • zwiększenie komfortu użytkowania protez.

W przypadku bezzębia pamiętaj, że równie ważna jest dokładna codzienna pielęgnacja jamy ustnej. Polega ona na czyszczeniu języka szczoteczką, usuwaniu resztki jedzenia oraz płukaniu jamy ustnej płynami.

Przechowywanie protezy

W dbaniu o protezę równie istotne jak jej czyszczenie jest również właściwe przechowywanie. W tym celu pomocne zwykle są specjalistyczne pojemniki, które możesz kupić w aptece. Protezy zębowe należy przechowywać w suchym i szczelnym pojemniku w ciągu minimum 6-8 h. Wbrew powszechnej opinii, i często stosowanej praktyce, nie zaleca się trzymania protez w szklance z wodą, ponieważ ten proces sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów!

Share this post