Kamień nazębny – jak usunąć? Domowe sposoby
Kamień nazębny należy do jednych z najmniej przyjemnych dolegliwości przyzębia. Jeżeli dotknął on również Ciebie, koniecznie sprawdź, czym on w rzeczywistości jest, dlaczego powstaje, a także wypróbuj nasze porady jak pozbyć się kamienia z zębów domowymi sposobami!
Spis treści:
Czym jest kamień nazębny?
Czy wiesz, czym jest kamień nazębny? To nieestetyczne żółte lub brunatne przebarwienia powstające na naszych zębach. Czym one są? To zwapniała płytka bakteryjna oraz resztki pokarmu i sole mineralne. Najczęstszym miejscem powstawania kamienia są wewnętrzne przestrzenie między zębowe oraz wzdłuż linii dziąseł. Nie jest to jedynie nieestetyczny wizualnie nalot, który można zignorować lub próbować wybielać. W rzeczywistości im dłużej pozostawiamy warstwę kamienia na zębach, tym dłużej atakuje i uszkadza ona nasze zęby. Co jest tego skutkiem? Powstawanie próchnicy, która potrafi wyniszczyć całkowicie nasze zęby. Zbagatelizowanie powstającego kamienia na zębach przyczynia się również do rozwoju w naszej jamie ustnej drobnoustrojów, które powodują infekcje nie tylko zębów, ale też dziąseł. Ponadto kamień przyczynia się do powstawania nieświeżego oddechu. Zamiast więc sięgać po gumy do żucia i udawać, że problem nie istnieje, lepiej sprawdź nasze domowe sposoby na usunięcie kamienia nazębnego!
Dlaczego kamień osadza się na zębach?
Kamień na zębach powstaje przeważnie jako wynik zaniedbania higieny. Po około 48 godzinach bez szczotkowania zębów zaczynają się pojawiać już jego pierwsze ślady. Najbardziej narażone na kamień nazębny są więc osoby, które nie dbają o dokładne i regularne szczotkowanie zębów. Początkowo pojawia się on miejscowo, jednak bardzo szybko atakuje kolejne zęby. Jak więc zapobiec powstawaniu kamienia? Nic skomplikowanego – wystarczy regularnie myć zęby! Warto też używać nici dentystyczne i profilaktycznie płukać jamę ustną dentystycznymi płukankami, które działają antybakteryjnie.
Jak pozbyć się kamienia na zębach?
Większość osób w celu usunięcia kamienia nazębnego udaje się do dentysty. To oczywiście rozsądne posunięcie, jednak w przypadku niewielkiej ilości osadu można spróbować walczyć nim na własną rękę. Poznaj nasze domowe sposoby na kamień na zębach!
Ocet jabłkowy
Na szczoteczkę nanieś kilka kropli octu i dokładnie wyszczotkuj zęby.
Niewiele osób zna niesamowite właściwości octu jabłkowego w walce z kamieniem nazębnym. Nie tylko działa on odkażająco i chroni dziąsła przed chorobami, ale też posiada właściwości przeciwpróchnicze i zabezpiecza zęby przed osadzaniem się na nich kamienia.
Olej kokosowy + soda oczyszczona
- ½ łyżeczki sody
- 1 łyżka oleju kokosowego
- dla smaku kilka kropli olejku eterycznego np. miętowego (opcjonalne)
Zrobioną przez nas pastą szczotkujemy zęby raz dziennie przez minimum tydzień.
Stosowanie sody oczyszczonej w połączeniu z olejem jest bezpieczne. Usuwa dokładnie resztki jedzenia i działa antybakteryjnie, a dodatkowo wybiela zęby. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym wpisie mycie zębów olejem kokosowym.
Szałwia
Z suszonych lub świeżych liści przygotowujemy napar. Płuczemy nim jamę ustną raz dziennie przez 3-4 minuty. Zabieg powtarzamy przez minimum tydzień. Szałwia działa antybakteryjnie, ale nie czyści zębów, należy więc wcześniej je dokładnie wyszczotkować.
Drożdże piwne
- 1 łyżka drożdży piwnych
- ½ łyżeczki soli
- odrobina wody do połączenia składników w pastę
Stosujemy razem z pastą do szczotkowania zębów minimum dwa razy w tygodniu.
Drożdże tworzą w jamie ustnej niekorzystne środowisko do rozwoju bakterii.
Węgiel aktywny
- 1 kapsułka węgla aktywnego (naturalnego!)
- 30 ml wody
Składniki łączymy, tworząc pastę. Dokładnie czyścimy nią zęby i pianę pozostawiamy na 3-5 minut. Dokładnie spłukujemy pozostałości. Sposób ten możesz stosować 2-3 razy w tygodniu.
Jest to jedna z najlepszych metod w walce z kamieniem nazębnym. Stosowanie węgla aktywnego pomaga usunąć resztki jedzenia, likwiduje bakterie, a także działa wybielająco. Więcej o tym jak działa węgiel aktywny, możesz znaleźć na naszym blogu!