Czy fluor jest szkodliwy? Fakty i mity

czy fluor jest zdrowy

Czy fluor jest szkodliwy? Fakty i mity

Na przestrzeni kilku ostatnich lat fluor stał się jednym z bardziej kontrowersyjnych pierwiastków, a w sieci możemy znaleźć na jego temat wiele kontrastujących ze sobą opinii. Niektórzy przestrzegają przed produktami z tą substancją, a inni twierdzą, iż jest ona nieoceniona dla zdrowia i rozwoju zębów oraz kości. Jaka jest więc prawda? Czy fluor jest zdrowy dla naszego organizmu? Dowiedzmy się!

Spis treści:

  • Fluor jest toksyczny – fakt
  • Fluor szkodzi zębom – mit
  • Fluor obecny jest tylko w preparatach do zębów – mit
  • Fluor jest niebezpieczny dla dzieci – mit
  • Fluor pomaga walczyć z próchnicą – fakt
  • Do walki z próchnicą można stosować inne substancje – fakt
  • Fluor jest toksyczny – fakt

    Podstawowe pytanie, na które wiele osób szuka odpowiedzi dotyczy tego czy fluor jest szkodliwy? Jeżeli przyjmujemy go w nadmiarze – tak, wtedy może szkodzić naszemu organizmowi. Oczywiście taka zależność dotyczy większości substancji występujących w naturze – w małych ilościach są one bezpieczne, natomiast w wyższych dawkach mogą działać na naszą niekorzyść. Zakłada się, że dopuszczalna porcja fluoru wynosi 3-4 mg na dzień. Jeśli poziom substancji utrzymuje się w tych normach, nie będzie mieć ona toksycznego działania na nasz organizm.

    Fluor szkodzi zębom – mit

    To, jak działa fluor na zęby, będzie w dużej mierze zależeć od jego stężenia. Gdy mieści się ono w zalecanych granicach, pierwiastek ten wpływa na uzębienie w sposób pozytywny, wzmacnia je i pomaga walczyć z próchnicą. Czy fluor niszczy zęby? Może się to zdarzyć, gdy w organizmie rozwinie się tzw. fluoroza. To schorzenie pojawia się wtedy, gdy ilość fluoru znacznie przekracza zalecane dawki. Objawy fluorozy dotyczą m.in. zębów, które stają się porowate a na ich powierzchni można zaobserwować białe plamki, a w dalszej fazie, również brunatne przebarwienia.

    Fluor obecny jest tylko w preparatach do zębów – mit

    Fluor trafia do naszego organizmu na różne sposoby, a jednym z jego najbogatszych źródeł jest żywność. Pierwiastek ten znajdziemy m.in. w wodzie, kawie, herbacie, rybach oraz niektórych warzywach. Fluor obecny jest również w naszym otoczeniu – glebie, organizmach żywych czy też minerałach. Łatwo więc zauważyć, że manualne nakładanie fluoru na zęby to tylko jedna z metod jakimi dostaje się on do naszych organizmów.

    fluorem a próchnicą

    luor jest niebezpieczny dla dzieci – mit

    Obok wieści na temat toksyczności fluoru do zębów, pojawiają się informacje dotyczące tego, iż jest on szkodliwy dla dzieci. To jeden z mitów, a pierwiastek ten jest bardzo potrzebny w fazie rozwoju zębów i kości najmłodszych. Jego potencjalny niedobór może skutkować licznymi zaburzeniami zdrowotnymi, takimi jak problemy z wiązaniem wapnia, fosforu i magnezu w kościach. Oczywiście warto zadbać o to, by dzieci nakładały odpowiednią ilość pasty oraz wypływały ją po myciu zębów.

    Fluor pomaga walczyć z próchnicą – fakt

    Zależność pomiędzy fluorem a próchnicą jest ogromna. Fluor to właśnie ten wyjątkowy pierwiastek, który może najlepiej chronić nasze zęby przed pojawieniem się oraz rozwojem próchnicy. Jego obecność pozwala zahamować proces demineralizacji szkliwa, czyli naprawić niewielkie szkody, jakie powstają podczas początkowych etapów rozwoju próchnicy. Ponadto, fluor ma unikalną właściwość, która powoduje, że może wbudować się w powierzchnię szkliwa i chronić je.

    Do walki z próchnicą można stosować inne substancje – fakt

    Oczywiście na rynku znajdziemy pasty i inne preparaty do zębów, które zawierają specjalistyczne wyciągi z ziół lub aktywny węgiel. Substancje te mogą skutecznie czyścić szkliwo z płytki bakteryjnej, a także są w stanie wspomagać regenerację tkanek przyzębia i błony śluzowej. To świetna opcja dla osób, które chcą obniżyć ryzyko wystąpienia fluorozy lub cierpią na to schorzenie.

    Jeżeli interesujesz się ochroną zębów, sprawdź też nasz wpis o tym, czy wybielanie niszczy szkliwo!

Share this post