Prawidłowa higiena jamy ustnej – 10 najważniejszych zasad
Utrzymanie higieny jamy ustnej na właściwym poziomie jest kluczowe. Pozwala nie tylko przeciwdziałać próchnicy i chorobom przyzębia, ale też zapewnia utrzymanie śnieżnobiałego uśmiechu. Prawidłowe i regularne wykonywanie zabiegów higienicznych zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy, nawet o 40%. Ważne jest nie tylko regularne szczotkowanie i używanie nitek dentystycznych oraz płynów, ale też odwiedzanie stomatologa. Jak dbać o zęby, by zawsze pięknie się prezentowały? Podpowiadamy.
Spis treści:
- Podstawa, czyli profilaktyka
- Jak dbać o higienę jamy ustnej?
- Najważniejsze zasady higieny zębów
- Instruktaż higieny jamy ustnej, czyli jak szczotkować zęby?
Podstawa, czyli profilaktyka
Jedną z ważniejszych zasad dbania o odpowiednią higienę jamy ustnej jest profilaktyka. Regularnie prowadzona, pozwala zyskać uśmiech pełen zębów bez próchnicy, resztek pokarmowych czy dziąseł o czerwonej barwie, z tendencją do krwawienia. Niedostateczne dbanie o zęby powoduje namnażanie się bakterii. Te natomiast wpływają na zmianę kwasowości jamy ustnej i w konsekwencji doprowadzają do uszkodzenia szkliwa czy rozwoju próchnicy. W najgorszych przypadkach mogą wystąpić stany zapalne dziąseł, które doprowadzają do chorób ogólnoustrojowych np. nerek czy nawet serca.
Jak dbać o higienę jamy ustnej?
Poza codziennymi zabiegami higienicznymi warto odbywać regularną kontrolę stomatologiczną – dwa razy w roku. Co więcej, jedna z zasad higieny zębów mówi, że minimum raz w roku powinien być usuwany kamień nazębny. Pomocne mogą być również zabiegi ochronne, takie jak lakowanie czy piaskowanie. W ramach profilaktyki ważne jest także wykonywanie zabiegów higienicznych. O czym pamiętać? Wyjaśniamy poniżej.
Najważniejsze zasady higieny zębów
Higiena jamy ustnej powinna obejmować staranne szczotkowanie zębów, zarówno rano, jak i wieczorem, po ostatnim posiłku. Zabiegi te mają na celu usunięcie płytki nazębnej, która doprowadza do próchnicy i chorób dziąseł. Oczywiście, idealnie byłoby, gdyby żeby były szczotkowane po każdym posiłku, jednak rano i wieczorem to minimum. Czyszcząc zęby, warto zadbać również o dziąsła, podniebienie i język.
Odpowiadając na pytanie, jak dbać o zęby, warto zwrócić uwagę na stosowane środki. Podstawą jest pasta do zębów, która powinna być dopasowana do potrzeb użytkownika. Osoby dorosłe powinny stosować pasty bez obecności fluoru. Dodatkowo, nie powinny one zawierać siarczanów czy laurosiarczanu sodu.
Ważną rolę odgrywają także płyny do płukania ust. Powinno się je stosować rano, po szczotkowaniu. Ich formuła sprawia, że doskonale docierają do miejsc, do których nie mogą dotrzeć inne produkty do higieny jamy ustnej. Najlepsze są te bez zawartości alkoholi.
Kolejnym akcesorium, pomocnym w dbaniu o higienę jamy ustnej, jest nić dentystyczna czy też szczoteczka międzyzębowa. Należy je używać regularnie, gdyż pozwalają dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe.
Warto również zwrócić uwagę na czyszczenie języka – pojawiający się biały nalot świadczy o gromadzących się bakteriach. Pomocne w tym celu są profesjonalne czyściki do oczyszczania nalotu z języka.
Instruktaż higieny jamy ustnej, czyli jak szczotkować zęby?
Dbając o zdrowe zęby, warto również zapoznać się z instruktażem higieny jamy ustnej. Ważne jest właściwe szczotkowanie. Jak już wspomniano, powinno się odbywać min. 2 razy dziennie, przy czym ostatni raz przed pójściem spać. Czyszcząc kolejne zęby, warto pamiętać o tym, by nie opuszczać żadnego – regularne i schematyczne wykonywanie tej czynności jest niezwykle pomocne. Powierzchnie żujące warto szczotkować ruchami szorującymi.
Czas mycia zębów nie powinien być krótszy niż 2 minuty. Odpowiedni czas, połączony z prawidłową techniką pozwala skutecznie usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Należy również pamiętać o regularnej wymianie szczoteczki, średnio co 2 miesiące. Bez względu na wybrany model, może się ona zużyć po 2 tygodniach, bądź nawet 4 miesiącach. Część producentów oferuje modele z włóknami, które odbarwiają się w momencie zużycia. Należy również wiedzieć, że po każdej chorobie infekcyjnej, szczoteczkę należy natychmiast wymienić. Na naszym blogu podpowiadamy, jaką szczoteczkę do zębów wybrać.
Po zakończeniu zabiegów higienicznych należy szczoteczkę dokładnie przepłukać i pozostawić do wyschnięcia – nie należy chować jej w szczelnych pojemnikach. Natomiast każdy nowy model należy umyć mydłem i dokładnie spłukać pod bieżącą wodą. Zachęcamy do sprawdzenia naszego produktu, jakim jest szczoteczka do zębów z kryształem – będzie ona świetna do codziennej higieny zębów!