Nitkowanie zębów – praktyczny instruktaż
Dlaczego i jak nitkować zęby?
Nitkowanie zębów przeprowadza się po to, by usunąć resztki pokarmowe oraz bakterie z przestrzeni międzyzębowych, które zagrażają zdrowiu jamy ustnej. Pozostałości pokarmu między zębami przyczyniają się do tworzenia nazębnej płytki bakteryjnej (osadu o lepkiej konsystencji, zasiedlonego przez bakterie), która z czasem narasta, osłabiając zęby i dziąsła, a wtedy najłatwiej o próchnicę. Pojawić może się też przykry zapach z ust.
Samo szczotkowanie zębów nie jest wystarczająco skuteczne w utrzymywaniu czystości w trudno dostępnych miejscach, takich właśnie jak przerwy między zębami. Szczeliny międzyzębowe są zbyt małe, aby można było je dokładnie oczyścić za pomocą szczoteczki. Niezbędne jest stosowanie nici dentystycznej jako codziennego elementu higieny jamy ustnej oraz ochrony przed chorobą zębów i dziąseł.
Nić dentystyczna – jak używać?
Zastanawiasz się, jak używać nici dentystycznej? To wcale nie jest trudne. Wystarczy pamiętać o kilku krokach opisanych niżej w instrukcji.
- 1. Oderwij wystarczający fragment nici dentystycznej. Pudełeczka z nićmi dentystycznymi mają wbudowany mały haczyk, dzięki którego z łatwością oderwiesz odpowiedni fragment nici do nitkowania. Na jedno nitkowanie potrzebujesz około 45-50 cm nici dentystycznej.
- 2. Następnie owiń tym kawałkiem nici środkowe palce obu dłoni, pozostawiając pomiędzy nimi zapas kilku centymetrów – między 2,5 a 5 cm.
- 3. Możesz przystąpić do nitkowania. Pomagając sobie dodatkowo kciukami lub palcami wskazującymi oczyść każdą szczelinę między zębami, po kolei na górnej i na dolnej szczęce, pionowymi ruchami kołyszącymi, przesuwając nić w dół i w górę pomiędzy zębami, wyciągając ją z zębów. Przechodząc do następnych zębów używaj czystych kawałków nici dentystycznej. Ważne, aby nitkować zęby dokładnie, ale delikatnie, by nie podrażnić dziąseł. Nigdy nie wykonuj nicią zbyt gwałtownych ruchów, ani nie przeciągaj jej zbyt mocno w dół, gdyż może to skaleczyć tkankę dziąseł. Nitkowanie zębów powinno trwać około 3 minuty.
Uwaga! Na początku podczas nitkowania zębów może występować niewielkie krwawienie, które powinno szybko ustąpić. Zbyt intensywne i częste krwawienie może być oznaką choroby dziąseł lub skutkiem złej techniki nitkowania. W razie wątpliwości należy umówić się na wizytę z dentystą lub higienistką dentystyczną. Być może specjalista doradzi wybór innej nici dentystycznej, albo całkowite zrezygnowanie z nici i poleci czyszczenie szczelin międzyzębowych za pomocą dedykowanej do tego szczoteczki lub irygatora do płukania jamy ustnej.
Jak często nitkować zęby?
Ważne jest nie tylko to, aby wiedzieć, jak poprawnie nitkować zęby, ale również jak często używać nici dentystycznej. Pojawia się też pytanie, czy zęby należy nitkować przed myciem ich szczoteczką, czy może po nim. Wątpliwość budzi także wiek, od którego powinno się nitkować przestrzenie międzyzębowe. Rozwiejemy zatem wątpliwości, bo sprawa jest prostsza bardziej, niż się wydaje. Nitkowanie zębów jest zalecane od 12. roku życia, raz dziennie, bezpośrednio przed myciem zębów szczoteczką – najlepiej przed snem. W niektórych sytuacjach dentysta może zalecić częstsze nitkowanie zębów.
Dowiedz się także, jak zachować biel zębów, i poznaj działanie pasków wybielających, które opisujemy w poprzednim wpisie na naszym blogu.