Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Praktyczny poradnik

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Praktyczny poradnik

Szczoteczka do zębów jest jednym z najważniejszych elementów naszej kosmetyczki, czy też łazienki. Korzystamy z niej każdego dnia, przynajmniej dwa razy dziennie. Powinna być więc odpowiednio dobrana do naszych potrzeb oraz oczekiwań. Jaką szczoteczkę do zębów wybrać, aby cieszyć się czystymi i zdrowymi zębami? Podpowiadamy!

Rodzaje szczoteczek do zębów – przegląd

Zastanawiasz się jaka powinna być szczoteczka do zębów, by spełniała Twoje oczekiwania? Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo dużo rodzajów i modeli szczoteczek. Jednak aby dobrze wywiązywała się ze swojej roli, powinna być dobrana do naszych indywidualnych potrzeb. Trzy najpopularniejsze rodzaje szczoteczek do zębów, to:

  • Szczoteczki tradycyjne – nazywane również manualnymi; to szczoteczki składające się wyłącznie z rączki (plastikowej bądź drewnianej, np. bambusowej), szyjki oraz główki z syntetycznym włosiem. Do wyboru mamy zazwyczaj włosie miękkie (do wrażliwych dziąseł), średnie (dobrze oczyszczające zęby oraz dziąsła) oraz twarde (dla osób szczególnie narażonych na tworzenie się kamienia nazębnego). Coraz częściej pojawiają się manualne szczoteczki z ulepszonym włosiem, np. z dodatkiem wybielającego węgla drzewnego (np. szczoteczka Coco Glam).
  • Szczoteczki elektryczne – które, dzielą się na obrotowe, a także obrotowo-pulsacyjne. Jest to obecnie bardzo popularne rozwiązanie. Szczoteczki tego typu posiadają okrągłe główki, które poruszają się w szybkim tempie w obie strony, tworząc wspomniany ruch obrotowy. Bardziej zaawansowane modele charakteryzują się dodatkowym ruchem pulsacyjnym, który dociska włosie do zębów. Tego typu modele cechują się bardzo dużą skutecznością w oczyszczaniu zębów oraz przestrzeni międzyzębowych.
  • Szczoteczki soniczne – dopiero zyskują swoich zwolenników, jednak są naprawdę dobrą opcją. Co ciekawe, bardziej niż modele elektryczne, przypominają szczoteczki tradycyjne. Posiadają bowiem podłużną, a nie okrągłą główkę. Przykładamy ją do zębów, a szczoteczka wykonuje ruchy wymiatające (góra-dół). Jest to, w zależności od modelu, około 30 000 do 40 000 ruchów na minutę. Jak możemy się więc domyślać, taka szczoteczka również cechuje się dużą skutecznością w oczyszczaniu przestrzeni zębowych.
Rodzaje szczoteczek do zębów

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę?

Kiedy już wiesz, jakie rodzaje szczoteczek dostępne są na rynku, na pewno zastanawiasz się, jaka szczoteczka do zębów będzie dla Ciebie najlepsza. Pierwszym kryterium, jakim powinniśmy się kierować podczas jej wyboru, jest stan naszych zębów oraz dziąseł. Przykładowo, jeśli cierpimy na wyjątkowo wrażliwe dziąsła czy zęby, najlepszym wyborem dla nas będzie szczoteczka tradycyjna, z miękkimi włosiem. Jeśli jednak mamy zdrowe dziąsła i mocne szkliwo, a cierpimy na odkładający się kamień, możemy z powodzeniem sięgnąć po szczoteczkę elektryczną czy soniczną. Warto zastanowić się także nad wspomnianymi już szczoteczkami z dodatkową funkcją, np. wybielającą. Wszystko zależy od tego, jakiego efektu oczekujemy. Kolejnym kryterium mogą być po prostu jej walory estetyczne. Wiele szczoteczek posiada ciekawy, charakterystyczny wygląd, np. minimalistyczne, ale kolorowe szczoteczki soniczne, czy wyjątkowo stylowa, czarna szczoteczka Coco Glam z kryształem w stylu glamour.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Kiedy już wiesz jaką wybrać szczoteczkę do zębów, powinieneś zastanowić się, z czym jej używać, aby uzyskać najbardziej satysfakcjonujące efekty. Jeśli postawiłeś na szczoteczkę do wrażliwych dziąseł, dobierz do niej delikatną pastę przeznaczoną właśnie do tego rodzaju zębów. Jeśli zależy Ci na mocniejszym wybielaniu, warto oprócz pasty wybielającej, stosować również specjalny proszek wybielający, np. całkowicie bezpieczny dla zębów węgiel aktywny Coco Glam. Pamiętajmy, że samo szczotkowanie zębów, nie przyniesie aż tak spektakularnych efektów, jak połączenie codziennej pielęgnacji z dodatkowymi preparatami.

Share this post