Jakie produkty przebarwiają zęby? Krótki poradnik

Jakie produkty przebarwiają zęby? Krótki poradnik

Na co dzień nie myślimy za często o tym, jak to, co jemy, wpływa na nasz organizm jako całość. Owszem, zdarza nam się wspomnieć czasem (albo nawet zbyt często) o bilansie kalorycznym, witaminach, czasem nawet odpowiednio dobranych proporcjach mikro- i makroelementów. Ale czy zdajesz sobie sprawę, jakie produkty przebarwiają zęby i negatywnie wpływają na higienę jamy ustnej? W dzisiejszym artykule opowiemy o tym, czego lepiej unikać, a co można swobodnie jeść i pić bez obaw o pogorszenie stanu szkliwa – i jaką rolę w tym wszystkim ma węgiel aktywny Coco Glam.

Czy wiesz, jakie produkty przebarwiają zęby?

W pierwszej trójce produktów, które powodują nieestetyczne przebarwienia na szkliwie, należałoby umieścić na pewno kawę, herbatę i kolorowe gazowane napoje. Kawa – szczególnie czarna – znacząco obniża pH w jamie ustnej, a do tego pozostawia żółtawy nalot. Mimo że jest fantastycznym w smaku napojem, który uwielbia prawie każdy, należy zdawać sobie sprawę z tego, że wypłukiwanie minerałów nie jest jedynym negatywnym skutkiem jej regularnego picia. Podobnie sytuacja wygląda z herbatą.

Kawa a przebarwienia zębów

Oba zjawiska łatwo zaobserwować na ceramicznych kubeczkach czy filiżankach, w których pijemy te napoje. Na brzegach bardzo często zostają szarawe przebarwienia, szczególnie widoczne na jasnym szkliwie, które bardzo trudno domyć. Łatwo wyobrazić, jak taka sytuacja przekłada się na stan zębów. Oprócz kawy, herbaty i napojów gazowanych, do produktów, które najbardziej przebarwiają zęby, należy zaliczyć kolejny wykwintny trunek – czerwone wino. Również owoce i ich przetwory nie pozostają bez znaczenia dla stanu jamy ustnej – soki owocowe (szczególnie np. z porzeczek czy wiśni), dżemy, jagody.

Ostatnim produktem, który warto tu wymienić, są z całą pewnością papierosy. Niekorzystnie wpływają na praktycznie każdy aspekt zdrowotny, w tym właśnie zdrowie jamy ustnej i zębów. Powodują żółknięcie szkliwa i nieprzyjemny zapach z ust.

Jak sobie z tym radzić?

Wiesz już, jakie produkty przebarwiają zęby. Czy jednak oznacza to, że nie możesz ich wcale spożywać? Niekoniecznie. Jeśli nie wyobrażasz sobie poranka bez filiżanki dobrej kawy, a drugiego śniadania bez mocnej, czarnej herbaty, wystarczy, że weźmiesz ze sobą szczoteczkę oraz pastę i do pół godziny po spożyciu barwiącego produktu umyjesz zęby. Zapobiegnie to obniżeniu pH i pozostawieniu na zębach nieprzyjemnego osadu.

Warto jednak zadać sobie pytanie: co jeśli jest za późno na odpowiednią profilaktykę, a wieloletnie picie gazowanych napojów sprawiło, że szkliwo już nie jest odpowiednio białe? Wówczas pozostaje wybielanie zębów. Możesz zdecydować się na wizytę u dentysty, pasty wybielające (tutaj jednak warto zwrócić uwagę na współczynnik ścieralności szkliwa, o którym napisaliśmy w innym artykule) lub naturalne metody, takie właśnie jak Coco Glam.

Produkty bezpieczne dla szkliwa

Jakie produkty są bezpieczne dla zdrowia jamy ustnej i dobrego wyglądu zębów? Twojemu Hollywoodzkiemu uśmiechowi na pewno nie zaszkodzą produkty mleczne i zbożowe, jasne owoce i warzywa (wraz z ich przetworami), a także woda mineralna. To wszystko możesz jeść i pić bez ograniczeń, nie martwiąc się o konieczność mycia zębów zaraz po posiłku.

Zdobyłeś dziś mnóstwo przydatnej wiedzy: zdajesz sobie sprawę z tego, jakie produkty przebarwiają zęby, w jaki sposób można powstrzymać ten proces, co robić, gdy jest już za późno, oraz jakie artykuły spożywcze są całkowicie bezpieczne dla zębów. Teraz możesz wykorzystać ją w praktyce! A jeśli chcesz jeszcze dowiedzieć się, jak działa Coco Glam, koniecznie przeczytaj kolejny z naszych wpisów na blogu.

Share this post