Biała dieta po wybielaniu zębów

Biała dieta po wybielaniu zębów

Proces wybielania zębów wymaga czasem dodatkowych poświęceń. Nie wystarczy samo stosowanie nakładek LED czy regularne używanie naturalnego wybielającego węgla aktywnego. Tak jak w przypadku wielu innych zmian, które chcesz wprowadzić w swoim życiu, tutaj również należy skupić się na codziennych nawykach, w szczególności na tym, co jesz. Zalecenia co do trzymania szczególnej diety bywają różne, niektórzy mówią nawet o miesiącu restrykcji. Według nas ten czas nie musi być aż tak długi. Dowiedz się, czym jest biała dieta po wybielaniu zębów, co wchodzi w jej skład, ile należy ją stosować i wreszcie – jakie są najciekawsze przepisy?

Biała dieta po wybielaniu zębów – dbaj o to, co jesz

Zarówno dietetycy, jak i stomatolodzy, zgadzają się co do tego, że po wybielaniu zębów powinno się stosować taką dietę, która umożliwi utrzymanie efektów zabiegu. Wspominaliśmy już kiedyś o tym, jakie produkty przebarwiają zęby. Zasady białej diety są proste: unikać właśnie takich produktów, które mogą zaszkodzić bieli szkliwa.

Oznacza to mniej więcej tyle, że dieta, którą stosujesz po wybielaniu zębów, powinna zawierać wyłącznie jasne barwniki. Wszystko dlatego, że zabiegi wybielające sprawiają, że szkliwo jest przez określony czas nieco bardziej podatne na działanie chromatoforów – czyli barwiących substancji mogących wpływać na kolor zębów.

Taki rodzaj jadłospisu jest polecany po większości zabiegów mających na celu rozjaśnienie lub oczyszczenie szkliwa. Dlatego też biała dieta po wybielaniu nakładkowym również będzie wymagała zastosowania żywności o barwie białej lub jasnej.

Jak długo powinna trwać biała dieta?

Po stosowaniu większości zaleca się stosowanie białej diety przez 48 godzin dla pełnego bezpieczeństwa. Natomiast jeśli chcesz mieć pewność, że nic nie zaszkodzi Twojemu lśniącemu uśmiechowi, wydłuż ten okres nawet do 3-14 dni. Wszystko zależy tak naprawdę od kilku czynników: od Twoich indywidualnych nawyków przed wybielaniem, porowatości zębów i ich stanu. Oznacza to, że Twoje szkliwo może różnie reagować na wybielanie i produkty spożywane po nim. Dlatego obserwuj je uważnie i dbaj o to, by dać im odpowiedni czas na wyrównanie kolorytu podczas białej diety po wybielaniu.

Natomiast po stosowaniu naszego zestawu do wybielania zębów w 10 minut z lampą LED wystarczy stosować białą dietę przez 24 godziny – wygodne, prawda?

Biała dieta: co jeść, by nie zmarnować efektów wybielania?

  • Nabiał: jasny kolor i zawartość wapnia sprawiają, że jest idealnym wyborem w białej diecie. Mowa tu o białych serach (twarogu, kozim, mozzarelli), śmietanie, jogurcie, kefirze, maśle czy maślance.
  • Ryby: pieczone lub na parze.
  • Warzywa: jasne, najlepiej białe, takie jak kalafior czy kalarepa, a także ziemniaki, czosnek, biała kapusta, pietruszka.
  • Strączki: np. biała fasola.
  • Owoce: tutaj głównie banany, opcjonalnie jabłka (bez skórki) i gruszki.
  • Produkty sypkie: ryż, kasza jaglana czy jęczmienna.
  • Produkty zbożowe: białe pieczywo, otręby, płatki owsiane, jasne makarony.
  • Sosy: na jogurcie naturalnym, majonezie lub śmietanie.
  • Napoje: woda, mleko

Co jeśli przypadkiem zjesz coś barwiącego?

Jeśli zapomnisz o założeniach białej diety, nie przejmuj się – zazwyczaj wystarczy, że po wypiciu kawy czy herbaty przepłukasz zęby wodą, a potem umyjesz zęby łagodną pastą wybielającą. Najważniejsze jest to, by usunąć powierzchowne przebarwienia i osady, zanim przenikną głębiej i zostaną tam na stałe.

Biała dieta – przepisy

Faktem jest, że trudno utrzymać dobrze zbilansowaną wartość odżywczą w białej diecie i nie przesadzić z węglowodanami. Dlatego ważne, by nie stosować jej dłużej niż to niezbędne i odpowiednio balansować każdy posiłek. Pij dużo wody i dbaj o minerały – przyda Ci się to zaraz po wybielaniu.

Przykładowy jadłospis:

Śniadanie: chleb pszenny z pastą twarogową, jasną rybą i słonecznikiem, obok pokrojony w paski ogórek.

II śniadanie: smoothie bananowo-jabłkowe z dodatkiem białka (mleko, maślanka) i płatków jaglanych.

Obiad: zupa krem z białych warzyw + jajko sadzone (białko), kefir, kalafior i ziemniaki

Kolacja: sałatka z kaszy kuskus i białej fasoli, z dodatkiem jogurtu naturalnego i ziaren.

Pamiętaj, by unikać najbardziej grzesznych potraw i napojów – na okres białej diety po wybielaniu zębów zapomnij o burakach, kawie i czerwonym winie. Oczywiście nie wspominamy już nawet o papierosach – ich obecność w codziennej diecie sama w sobie szkodzi szkliwu zębów.

Niech Twoja przygoda z wybielaniem zębów będzie zdrowa i skuteczna. Powodzenia!

Share this post