Jak prawidłowo myć zęby? 5 najważniejszych zasad

Jak prawidłowo myć zęby? 5 najważniejszych zasad

Mycie zębów może wydawać się niesamowicie prostą, praktycznie automatyczną czynnością. Wykonujemy je przecież kilka razy dziennie, już od lat dziecięcych. Jednak czy masz pewność, że robisz to prawidłowo? Poznaj 5 najważniejszych zasad, dzięki którym będziesz mógł rzadziej odwiedzać dentystę, zapomnisz, co znaczy ból zęba, i będziesz cieszyć się białym i promiennym uśmiechem. Zapraszamy do przeczytania artykułu o tym, jak myć zęby i czego się przy tym wystrzegać!

Prawidłowe mycie zębów w 5 krokach

Poniżej prezentujemy 5 wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak prawidłowo myć zęby.

1. Wybór odpowiedniej szczoteczki

Pierwszą i jednocześnie jedną z najważniejszych zasad prawidłowego mycia zębów, jest dobór odpowiedniej szczoteczki. Podczas jej wyboru warto zwrócić uwagę na stan naszych dziąseł oraz wrażliwość zębów. Dla niektórych lepszą decyzją będzie zakup szczoteczki z twardszym włosiem, a u innych o wiele lepiej sprawdzi się szczoteczka z włosiem typu soft. Prawidłowe mycie zębów nie oznacza bowiem mocnego szorowania. Takie praktyki oraz źle dobrana szczoteczka, mogą spowodować między innymi krwawienie z dziąseł. Dla osób o bardzo wrażliwych zębach i dziąsłach, polecamy szczoteczkę z włosiem supersoft. Szczoteczka Coco Glam z kryształem jest nie tylko niesamowicie delikatna, ale także świetnie się prezentuje w łazience.

2. Wybór odpowiedniej pasty

Tak jak w przypadku szczoteczki, nie powinniśmy wybierać pasty do zębów na zasadzie “chybił-trafił”. Na pytanie o to, jak prawidłowo myć zęby, zawsze będziemy odpowiadać: odpowiednimi produktami! Jeśli na przykład cierpimy z powodu wrażliwości lub krwawiących dziąseł, wybierzmy pastę do zębów wrażliwych. Jeśli zależy nam na ich wybielaniu, niekoniecznie musimy godzić się z naszym problemem i wybrać pastę wybielającą. Wystarczy, że zastosujemy przed myciem specjalny węgiel aktywny Coco Glam. Proszek ten w delikatny sposób wybiela zęby oraz zapobiega próchnicy i rozwojowi szkodliwych bakterii. Po jego użyciu warto umyć zęby klasyczną pastą do zębów. Mycie zębów węglem aktywnym jest całkowicie bezpiecznym i prostym sposobem na biały uśmiech.

Prawidłowe mycie zębów

3. Różne techniki mycia zębów

Obecnie znane są przeróżne techniki mycia zębów. Jednak która z nich jest tą prawidłową? Przedstawiamy metodę zalecaną przez wielu stomatologów. Przed przystąpieniem do mycia, warto wyczyścić nicią przestrzenie międzyzębowe. Kolejnym krokiem może być wykorzystanie węgla aktywnego do wybielania lub rozpoczęcie mycia wybraną pastą do zębów. Dobrze jest rozpocząć szczotkowanie od zewnętrznej części zębów, zaciskając przy tym szczękę. Następnym krokiem jest rozchylenie ust i przejście do czyszczenia powierzchni żujących. Później warto skupić się na wewnętrznej części zębów, a na końcu umyć również język. Inne metody mycia zębów również mogą się u nas dobrze sprawdzić, dlatego warto wypróbować je wszystkie i wybrać najlepszą dla nas.

4. Czas i częstotliwość szczotkowania

Jeśli chodzi o prawidłowy czas szczotkowania, to nie powinien być on krótszy niż 2 minuty, jednak również nie dłuższy niż 3 minuty. Jeśli będziemy myć zęby zbyt krótko, substancje zawarte w paście do zębów nie zdążą odpowiednio na nie zadziałać. Natomiast zbyt długie i mocne szczotkowanie, może doprowadzić do starcia szkliwa. Warto myć zęby każdego dnia, przynajmniej dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem, lub dodatkowo w sytuacjach, kiedy wymaga tego nasza higiena.

5. Nigdy nie myj zębów zaraz po posiłku!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów dotyczących prawidłowego mycia zębów, jest mycie ich bezpośrednio po posiłku. Nie powinniśmy tego robić, ponieważ posiłek obniża obecne w ustach pH i działa na nasze zęby jak kwas. Warto więc odczekać z myciem zębów przynajmniej pół godziny, aby ślina zdążyła obniżyć nieco poziom kwasowości. Jeśli tego nie zrobimy, kwas zadziała negatywnie na nasze szkliwo, co może doprowadzić do poważnych problemów z zębami.

Jak prawidłowo myć zęby? Teraz już wiesz!

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wybierzesz najlepszą dla Ciebie z metod mycia zębów. Zadbaj o higienę swojej jamy ustnej i wystrzegaj się popularnych błędów. Możesz mieć pewność, że odpowiednia pielęgnacja przyniesie zadowalające efekty. Skorzystaj z naszych zaleceń i przekonaj się sam!

Share this post