Białe plamy na zębach – skąd się biorą i jak je usunąć?

Białe plamy na zębach – skąd się biorą i jak je usunąć?

Białe przebarwienia na zębach to powszechny problem. Zastanawiasz się, co oznaczają białe plamki na zębach i jak się ich pozbyć? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Spis treści:

 • Skąd się biorą białe plamy na zębach?
 • Białe plamy na zębach – jak je usunąć?
 • Skąd się biorą białe plamy na zębach?

  Białe ślady na zębach mogą mieć różne przyczyny. Jedną z nich są niedobory bądź nadpodaż pewnych pierwiastków. Niektóre są zupełnie niegroźne, inne wymagają jak najszybszej wizyty u stomatologa i wdrożenia odpowiedniego leczenia, gdyż mogą doprowadzić do próchnicy, a nawet do utraty zębów stałych.

  Białe plamki na zębach mogą wskazywać na fluorozę. Fluoroza, inaczej szkliwo plamkowe, to zaburzenie, które jest skutkiem przyjęcia nadmiernych ilości fluoru przez organizm w wieku dziecięcym. Jest to zaburzenie rozwojowe, czyli pojawia się w czasie przed wyrznięciem zębów stałych, natomiast może mieć wpływ na późniejszy stan stałego uzębienia. Z tego powodu należy przestrzegać prawidłowego dawkowania fluoru już od najmłodszych lat życia. Jednocześnie stomatolodzy zapewniają, że fluoroza nie wiąże się z osłabieniem szkliwa zębów – plamki są jedynie mankamentem estetycznym, który można ukryć. Nie oznacza to, że leczenie nie jest potrzebne – leczenie fluorozy powinno odbywać się pod stałą kontrolą stomatologa.

  Inną przyczyną występowania białych plam na zębach jest niedobór wapnia – jeżeli tego typu przebarwienia pojawiły nagle, to możemy podejrzewać odwapnienie szkliwa. Jest to stan przedpróchnicowy i wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia.

  Białe plamy na zębach mogą również świadczyć o hipoplazji szkliwa. Dochodzi do niej, gdy z powodu błędów dietetycznych lub chorób układu pokarmowego organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych budujących szkliwo. Hipoplazja szkliwa wymaga leczenia stomatologicznego, a ponadto jest sygnałem do badania pod kątem celiakii.

  Białe plamy na zębach – jak je usunąć?

  Istnieją różne sposoby na to, jak pozbyć się białych plam na zębach. Pierwszym krokiem powinna być jednak konsultacja ze stomatologiem, który pomoże ustalić przyczynę ich powstania i w razie konieczności podejmie się odpowiedniego leczenia.

  W leczeniu fluorozy stosuje się wypełnienie płynnymi materiałami kompozytowymi i hydroksyapatytem. Warto poradzić się specjalisty odnośnie używania konkretnych past do zębów, płynów do higieny jamy ustnej i produktów wybielających zęby z fluorem w składzie. Dietę należy wzbogacić w produkty zawierające wapń.

  Osoba, u której występują plamki na zębach, musi przykładać szczególną uwagę do codziennej higieny jamy ustnej. Kluczowe jest dokładne szczotkowanie zębów po posiłku, jak również czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Warto zaopatrzyć się także w odpowiednią szczoteczkę. O tym, jaką szczoteczkę do zębów wybrać, pisaliśmy już na naszym blogu.

  Co oznaczają białe plamki na zębach?

  Można spróbować wyrównać koloryt zębów, stosując mikroabrazję, czyli starcie mikroskopijnej warstwy szkliwa za pomocą specjalnych dentystycznych past i narzędzi polerskich w gabinecie stomatologicznym. Dodatkowo przebarwienia można zniwelować wykonując domowe zabiegi wybielania zębów za pomocą produktów Coco Glam. Dlaczego akurat w tej sytuacji  sprawdzą się one najlepiej? Przede wszystkim są to preparaty, które wyróżniają się skutecznością i wysokim bezpieczeństwem stosowania. Można wykorzystać węgiel aktywny do wybielania zębówpaski wybielające czy pióra z żelem. W przypadku białych plamek na zębach, przed zastosowaniem jakichkolwiek produktów wybielających, warto jednak skonsultować się z dentystą.

Share this post