Czym jest piaskowanie zębów?

piaskowanie zębów co to

Czym jest piaskowanie zębów?

Każdy z nas chciałby cieszyć się pięknym, śnieżno białym uśmiechem, pozbawionym wszelkich przebarwień. Szukamy coraz to nowych metod i sposobów na osiągnięcie takiego uzębienia. Jednym z najpopularniejszych zachowawczych zabiegów pielęgnacyjnych, które wykonywane są w gabinecie dentystycznym, jest piaskowanie zębów. Czym jest i jakie przynosi efekty?

Spis treści:

Piaskowanie zębów – co to?

Piaskowanie zębów to zabieg zaliczany do oczyszczających. Często wykonywany jest również w towarzystwie skalingu, czyli oczyszczania zębów z kamienia poprzez ultradźwięki. Celem zabiegu jest więc perfekcyjne i dokładny oczyszczenie zębów z wszelkich zabrudzeń – szczególnie tych, znajdujących się w trudnodostępnych miejscach, do których nie możemy się dostać przy pomocy szczoteczki do zębów. Szczególnie z zabiegu tego powinny systematycznie korzystać osoby, które nie stronią od używek takich jak tytoń, wino, kawa i herbata, a także od pokarmów, które mogą powodować przebarwienia na naszych zębach. 

Co daje piaskowanie zębów? Musimy pamiętać, że w obrębie naszej płytki nazębnej mogą gromadzić się wszelkiego rodzaju bakterie. To właśnie one często stają się przyczyną destrukcji szkliwa, ubytków czy innych chorób przyzębia. Oprócz zauważalnych gołym okiem walorów estetycznych takiego czyszczenia niesie ono więc ze sobą również szereg innych korzyści. Między innymi stanowi on ważny element w profilaktyce schorzeń zębowych takich jak próchnica czy parodontoza. 

piaskowanie zębów

Na czym polega piaskowanie zębów

Skoro już wiemy, czym jest piaskowanie zębów i kiedy możemy je wykonać, najwyższy czas dowiedzieć się jak przebiega cały zabieg. W celu jego przeprowadzenia dentysta używa urządzenia nazywanego piaskarką. Jego działanie polega na wytworzeniu pod wysokim ciśnieniem aerozolu powietrzno-wodnego. Zawiera on specjalny piasek dentystyczny. Powstający w ten sposób strumień dociera nawet do trudnodostępnych miejsc w naszej jamie ustnej. Delikatnie ściera płytkę nazębną, powodując tym samym usunięcie zabrudzeń, a nawet lekkich przebarwień. Jest to bardzo bezpieczna i bezbolesna metoda, która przeprowadzona profesjonalnie nie powoduje najmniejszych uszkodzeń szkliwa. 

Piasek, który znalazł się w jamie ustnej, jest systematycznie usuwany przy pomocy ssaka stomatologicznego. Następnie dentysta przystępuje do polerowania. Na koniec powierzchnia zębów wzmacniana jest poprzez nakładany na nie preparat o wysokiej zawartości fluoru. 

Sam zabieg piaskowania zębów jest całkowicie bezbolesny, jednak po jego zakończeniu mogą pojawić się krótkotrwałe, chwilowe podrażnienia dziąseł. Jest to całkowicie normalne i niezbyt dokuczliwe, więc nie musisz się niczego obawiać. Możesz złagodzić to uczucie w prosty sposób – stosując specjalne pasty do zębów. Po zabiegu zwykle pozostaje też lekko słonawy posmak w ustach – jest on spowodowany właśnie piaskiem dentystycznym, który posiada taki smak. Oba objawy bardzo szybko znikają. 

Zęby po piaskowaniu

Pamiętaj, że o zęby po piaskowaniu trzeba dbać, żeby jak najdłużej cieszyć się osiągniętym efektem. Obowiązkowo wstrzymaj się z jakimkolwiek jedzeniem czy piciem przez minimum 30 minut od zabiegu. Koniecznie sprawdź, czym jest biała dieta, gdyż musisz przestrzegać jej zaleceń minimum w czasie doby po zabiegu, ale im dłużej się na nią zdecydujesz, tym większe szanse na większą trwałość efektów po zabiegu. Pomoże Ci w tym również przestrzeganie poprawnej higieny jamy ustnej i regularne, dokładne szczotkowanie zębów. Taka pielęgnacja, zdrowa dieta i ograniczenie używek pozwolą Ci zapobiec powstawaniu przebarwień. Jeżeli zabieg piaskowania nie przyniósł jednak oczekiwanych efektów, niezbędne okaże się specjalistyczne wybielanie zębów.

Share this post