Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?
Każdy z nas chciałby mieć idealnie białe zęby. Niestety ani nasza dieta, ani tryb życia nie sprzyjają naturalnej barwie naszego uzębienia. Coraz więcej osób zaczyna więc decydować się na wybielanie zębów. Jak to ze wszystkimi nowościami bywa, im popularniejszy staje się ten zabieg, tym więcej mitów wokół niego narasta. Jednym z często pojawiających się pytań od naszych klientów jest to, czy wybielanie niszczy szkliwo – postanowiliśmy rozwiać w końcu wszelkie Wasze wątpliwości!
Spis treści:
Wybielanie a szkliwo – MIT!
Wybielanie zębów a szkliwo to jedna z kwestii, która budzi największe wątpliwości wśród osób rozważających przeprowadzenie tego zabiegu. Stanowczo stwierdzamy, że zabieg nie niszczy szkliwa i nie osłabia zębów. Warunkiem tego jest jednak prawidłowe przeprowadzenie wybielania. Podczas kuracji możesz zaobserwować, że zęby staly się tkliwe i bolesne – spowodowane jest to częściową demineralizacją szkliwa. Możesz się przed tym zabezpieczyć stosując odpowiednie preparaty do remineralizacji.
Oczywiście we wszystkim trzeba mieć umiar! Szczególnie w przypadku stosowania specjalistycznych past wybielających. Zawierają one bowiem substancje ścierne takie jak węglan wapnia czy uwodniona krzemionka. Okres ich stosowania nie powinien przekraczać 2 miesięcy, gdyż może wówczas prowadzić do znacznego uszkodzenia szkliwa. Dobrze jest więc przy zakupie pasty sprawdzić jej współczynnik ścieralności RDA – pamiętaj, że powinien być poniżej 200, a im mniejszy – tym łagodniejsza i mniej podrażniająca dla naszych zębów jest pasta.
Kiedy trzeba skonsultować się z dentystą?
Oczywiście każda sytuacja przed wybielaniem jest niezwykle indywidualna. Zanim więc podejmiesz decyzję o zabiegu wybielania, skonsultuj się ze specjalistą, który oceni, czy stan Twoich zębów pozwala na przeprowadzenie wybielania. Kiedy warto się upewnić?
Wybielanie zębów a popękane szkliwo
Jak już wspomnieliśmy wcześniej – wybielanie nie niszczy szkliwa. Jednak pamiętaj, że szkliwo jest niezwykle ważne. Nie można bowiem wybielać zębów, których szkliwo nie chroni w sposób właściwy. Co to oznacza w praktyce? Jak wygląda wybielanie zębów a popękane szkliwo lub uszkodzone w inny sposób? Wszelkie ubytki próchnicowe, odsłonięte szyjki zębowe, starte guzki powstałe w wyniku bruksizmu, czyli nawyku zgrzytania zębami o podłożu stresowym to oznaki tego, że wybielanie zębów najprawdopodobniej nie będzie u Ciebie możliwe – przynajmniej na chwilę obecną. Dlaczego? Jeżeli występuje u Ciebie próchnica, wówczas może dojść do zapalenia miazgi, co skutkować będzie tym, że zęby starte będą odczuwać nadwrażliwość. Nie będzie to spowodowane samym wybieleniem, ale tym, że nie są one właściwie chronione. Podobnie sprawa wygląda w przypadku chorób przyzębia. Jeśli posiadasz odsłonięte szyjki zębów, to z pewnością wiesz, jak cierpią unerwione części zębów, gdy na przykład jesz coś zimnego, kwaśnego lub gorącego. W sytuacji, gdy takie odsłonięte szyjki potraktujemy preparatami do wybielania – rekacja będzie podobna, jak nie znacznie gorsza.
Zęby nadwrażliwe
Wbrew wielu nieprawdziwym opiniom, nadwrażliwość zębów wcale nie dyskwalifikuje Cię przed wybielaniem zębów. Zanim jednak przystąpisz do zabiegu, musisz się owej nadwrażliwości pozbyć. Jak to zrobić? Na początku musisz ustalić jaka jest przyczyna tego problemu i to ją należy usunąć. Najczęstszym powodem jest bruksizm. Jest to nawyk zaciskania zębów, często powodowany stresem. Może on występować zarówno u młodych osób jak i starszych. Nieświadome zgrzytanie zębami, często z naciskiem 10 razy silniejszym niż normalnie powoduje starcie szkliwa i ubytki przyszyjkowe. W takim przypadku wybielanie zębów a szkliwo nie są najlepszą parą. Jak temu zaradzić? Najlepiej skontaktować się ze specjalistą, ponieważ rozwiązań jest wiele i to on poprawnie dobierze je do Twojego konkretnego przypadku. Warto też zniwelować przyczynę stresu, który doprowadza do takiej reakcji naszego organizmu.
Innymi powodami prowadzącymi do nadwrażliwości zębów jest kamień również ten poddziąsłowy, który należy niezwłocznie usunąć, wymieniamy nieszczelne korony. Warto też zadbać o poprawne szczotkowanie zębów, ponieważ złe jego wykonywanie może wywołać nadwrażliwość zębów. O tym jak prawidłowo myć zęby możesz również przeczytać na naszym blogu!