Skąd się bierze kolor szkliwa? Naturalny wygląd zębów
Tendencja do tego, by osiągnąć idealnie śnieżnobiałe zęby, nie słabnie. Wielu pacjentów, którzy pojawiają się w gabinetach dentystycznych, jest zdumionych, że nie są w stanie osiągnąć perfekcyjnej bieli szkliwa, mimo że dbają o nią z największą dokładnością. Dlaczego tak się dzieje? Czy wszyscy możemy mieć białe zęby? I od czego zależy kolor zębów?
“Dlaczego nie mam białych zębów?”
Odpowiedź na to pytanie jest prostsza niż można by się spodziewać. Tak jak mamy różne kolory oczu, włosów i skóry, tak samo odcień zębów może być odmienny u każdego. Właściwie nie tylko może, ale i jest. Co ważne, często brak akceptacji własnego koloru zębów bierze się stąd, że pacjent nie do końca rozumie, jak wygląda naturalna biel dobrze pielęgnowanego zęba – czyli ta podstawowa baza, na której potem można pracować np. podczas wybielania zębów światłem LED.
Polacy należą do rasy kaukaskiej, dlatego nasz biologicznie uwarunkowany kolor zębów waha się od bardzo jasnego żółcienia, przez wszystkie jego odcienie, aż do delikatnej szarości.
Jaki jest naturalny kolor zębów, z którym się rodzimy?
To pytanie jest nieco podchwytliwe, ponieważ zazwyczaj zęby mleczne, które wyrastają jako pierwsze, są… faktycznie bardzo białe! Jednak jedynie u dzieci występuje ten precedens – zęby stałe już nigdy nie są idealnie białe. Co więcej, jeżeli w dzieciństwie wystąpiła styczność z dużą ilością antybiotyków z grupy tetracyklin, żółto-szary odcień zębów stałych to niemal pewnik.
Każdy człowiek ma inne zęby: nawet nieco zbyt ciemny jak na nasz gust odcień szkliwa może być zupełnie naturalnym kolorem zębów. Wcale nie świadczy o złej higienie! Warto o tym również pamiętać, kiedy patrzymy na inne osoby – nie każdy, kto ma szarawy odcień szkliwa, jest palaczem i tak dalej. Stereotypy na bok: przejdźmy do faktów!
A od czego zależy naturalny kolor szkliwa?
Na naturalny kolor zębów wpływają dwie odmienne tkanki – zębina oraz szkliwo. Zewnętrzna warstwa zęba to transparentne szkliwo, przez które prześwieca zębina.
Zdarza się, że ktoś ma nieco bardziej transparentne szkliwo, albo z kolei bardziej żółtą zębinę – stąd nieidealna biel. Ale warto też pamiętać, że że ocena koloru zęba jest zawsze kwestią mocno subiektywną. Aby ocenić ją jasno, dobrze użyć wzornika kolorów, który obiektywnie oznaczy, czy Twój naturalny kolor to A3 czy na przykład B3 – w zależności od jasności i stopnia żółtości.
… i od czego zależy kolor zębów w późniejszym czasie?
Ogólnie przyjętą zasadą jest, że im człowiek starszy, tym szkliwo staje się ciemniejsze. Dlaczego? Młody ząb posiada większą ilość szkliwa, które z wiekiem się ściera, a ząb szarzeje. Przebija przez nie kolor zębiny – ona zaś ma kolor żółty lub nawet ciemnobrązowy.
Niezmiennie przypominamy, że to, co jemy i pijemy, ma niebanalny wpływ na kolor zębów i szkliwa. Do produktów, które sprawiają, że zęby stają się słabsze i ciemnieją oraz żółkną, należą przede wszystkim czerwone wino, kawa, czarna herbata, napoje gazowane, jagody czy intensywnie barwiące warzywa.
Kolor szkliwa a… presja społeczna
Powszechnie uważa się, że białe zęby to wyznacznik wysokiego statusu społecznego oraz ekonomicznego, a do tego dodają wykształcenia, majętności i rzecz jasna – zdrowia.
Z kolei badania przeprowadzone przez markę Oral-B wykazały, że oprócz tego białe zęby zwiększają atrakcyjność o 20% i optycznie odejmują lat.
Na pocieszenie dla wszystkich tych, którzy martwią, się że nigdy nie osiągną perfekcyjnej bieli – pamiętaj, że żółtawe zęby są rzeczywiście bardziej odporne na próchnicę dzięki zębinie, która jest odpowiedzialna że obronę zęba przed niszczeniem. Chcesz dowiedzieć się, jak dzięki odpowiedniemu jedzeniu możesz sprzyjać wybielaniu zębów? Poczytaj o białej diecie!